Dvořák Štěpán

Ultramaratonec a extrémní sportovec

Plánuji

Druhý pokus o přeběhnutí celé České republiky z nejzápadnějšího do nejvýchodnějšího bodu v délce přes 640 km.

Poslední výzva

Přejel jsem na kole 606 km přes celou Českou republiku z nejzápadnějšího do nejvýchodnějšího bodu ČR za 23 hodin a 15 minut
Přeplaval jsem celou přehradu Lipno v délce 34 km za 15 hodin

Poslední závod

První účast na závodě Pražská stovka pro mě skočila neúspěšně na 140 km kvůli vyčerpaným nohám a mrazu
Na závod Saar Challenge 2017 (běh 67 km a 1350 převýšení) jsem se umístil na 1. místě v kategorii

Plány

Můj průběžný plán je stále se zlepšovat a překonávat zdánlivě nemožné. Zde je výpis těch nejzajímavějších cílů, kterých chci dosáhnout.

Protože se mi plány daří plnit, pomalu zde ubývají. Ten nejbližší je pokusit se přeběhnout celou Českou republiku od západu na východ v délce více než 600 km.

A největším, nejrozsáhlejším i časově nejnáročnějším plánem je oběhnout celou zeměkouli. Nechci běžet sám s vozíkem jako nějaký poustevník, ale potřeboval bych doprovodné vozidlo s aspoň jednočlennou posádkou. Odhadovaná doba je asi 3 roky. Nejtěžší na celém projektu nebude oběhnout svět, ale sehnat sponzory, kteří by do toho šli se mnou.

Rok 2018

Všechno jsou to jen plány, takže se uvidí až časem, jestli se budou organizovat nebo ne.

Chtěl bych začít stejně jako v roce 2017 na Velikonoce, kdybych rád přeběhl opět celou Českou republiku. Jen tentokrát ze západu na východ tedy téměř po stejné trasa jako jsem ji letos přejížděl na kole. Trasa by tedy měla měřit kolem 600 km a předpokládaná doba běhu by byla 4 až 5 dní, přesněji 100 - 120 hodin. Kromě toho, že jsou to neuvěřitelná čísla, tak největší obavy mám z počasí. Velikonoce v roce 2018 totiž začínají už o dva týdny dříve než loni. A vybíhat na konci března, kdy může napadnout klidně ještě sníh, je dost riskantní. Možná se ptáte, proč opět ze západu na východ? Je to proto, že na východě je příjemnější přístup k nejvýchodnějšímu bodu. Na druhé straně by mě totiž čekalo ještě několik kilometrů terénem zpátky do civilizace. [on-line průběh]

Plaveckou výzvu plánuji na začátek léta, kdybych rád pokořil další českou přehradu. Za sebou mám už Dalešickou přehradu (16 km), Vranovskou přehradu (25 km) a vodní nádrž Lipno (34 km). Když k té poslední přičteme dalších 9 km, získáme 43 km a tolik přesně měří přehrada Slapy. Opět poplavu v neoprenu. Jen budu muset vyplavat asi o půlnoci, abych to do západu slunce stihl. Byli jste někdo plavat v přírodě v noci? Že ne? Tak si to zkuste. Je to hodně zvláštní pocit plavat ve vodě, kterou vůbec nevidíte.

Na konec léta bych opět rád zařadil kolo. Když jsem se díval do mapy, tak bývalá Československá republika měřila přibližně 1000 km. Takže proč ji zkusit nepřejet? Největší problém aktuálně vidím, že netuším, ze které strany začít. Rád bych opět vyrazil z nejzápadnějšího bodu České republiky a jel směrem na východ, protože tímto směrem většinou fouká vítr. Jenomže nejvýchodnější bod Slovenska leží na hoře Kremenec s nadmořskou výškou 1221 m. Jako ideální se tedy jeví začít zde, seběhnout s kolem na zádech dolů na cestu a pokračovat na západ do České republiky. Jenže to bude asi proti větru.

To byly výzvy. Teď něco k závodům. V průběhu roku je několik velkých závodů, kterých se chci zúčastnit. Ale ten největší se koná na konci září v Řecku. Jedná se o Spartathlon, který je považován za nejznámější ultramaraton světě. Měří 246 km a běží se z Athén do Sparty. Protože letos v březnu jsem na Mistrovství České repliky v běhu na 100 km doběhl v čase 8 hodin a 38 minut, splnil jsem limit B, který stanovuje uběhnout 100 km do 10 hodin. Pokud tedy v lednu projdu losováním, čeká mě pravděpodobně moje první účast na závodě mimo Českou republiku, který bude zároveň i mým nejdelší a nejnáročnějším v životě.

Rok 2017

Pro letošní rok jsem si předběžně naplánoval tyto výzvy:

© Dvořák Štěpán 2016 - 2018